Kate
Over the past few months, I've been thinking of trying to start a small herb garden on my windowsill.  Nothing major, just a few small pots.  I've never had much success with growing things.  (Go ahead.  Ask me about the Soybean Fiasco.)  In fact, one year, a flower in the container garden on our balcony bloomed while DangerBear was away on business, so I took a picture to prove that it actually happened:


Anyway, back to the herbs.  Seeing as how it's the middle of winter, I wasn't expecting to come across seed packets.  A couple of weeks ago, though, we were wandering around Lowe's and I happened upon a gardening display.  Ooh, seeds!  I need some seeds!  So I bought some:


See the price in the corner?


That's what I paid for them.  It seemed kind of expensive, but I didn't think too much about it.

The following week, I found seed packets on sale for less than half that.  Chalk one up for impulse buying.



 Like what you see? Subscribe!

7 Responses
  1. Ouch! ;-) No worries, I've heard of worse impulse buys... like vehicles!


  2. Kate Says:

    Yup, seeds are definitely cheaper than cars!!


  3. Kristen Says:

    At least you can comfort yourself by dividing the cost by the amount of plants you will get and the savings of not buying veggies.


  4. HappyHermit Says:

    I know how you feel , I bought some BeeBalm this year for 2.95 a packet , a few days latter a friend sent me the a vial of BeeBalm seed.


  5. Kate Says:

    Thank you both for visiting!

    Assuming I can get the seeds to grow, I'll still save money by growing my own. A packet of fresh herbs at my grocery store costs $4!


  6. BarbaraLee Says:

    I usually don't use the whole packet so I have some for the following yr. Beans, cucumber are to name a few.
    But there are some I haave to buy every yr.

    I want to start an herb garden too.


  7. Kate Says:

    That's true. Unless I want to plant a LOT of herbs, I can save some of the seeds. =)


Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.